Fizetési meghagyást kapott a cége? Erre figyeljen az ellentmondáskor!

Bizonyára nem teszünk eget rengetően új megállapítást azzal, hogy a fizetési meghagyással szembeni ellentmondás alapvető jelentőségű az érvényesített követelés behajtása szempontjából: annak elmulasztása esetén ugyanis a követelést tartalmazó fizetési meghagyás jogerőre emelkedik és végrehajthatóvá válik, amely következmény „visszaállítására” csak szűk körben van lehetőség.
A fizetési meghagyással szembeni ellentmondás tartalmi követelményeit illetően nincsenek túlzott elvárásoknak kitéve a kötelezettek, még ha közben gyorsan meg is jegyezzük, hogy a jogosult keresetindítási hajlandóságát alkalmas lehet lerontani és ezáltal egy felesleges pereskedést megakadályozni egy részletesebb, akár adatokkal alátámasztott ellentmondás.

Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.

Ugyanakkor jelen cikkünk témája egy szűkebb körben ismert formai követelmény, amelynek elmulasztása súlyos és helyrehozhatatlan következménnyel járhat: nevesül a fizetési meghagyás jogerőre emelkedésével még akkor is, ha az érvényesíteni kívánt követelés teljes mértékben megalapozatlan.
A fizetési meghagyásos eljárásról szóló 2009. évi L. törvény (a továbbiakban: Fmhtv.) 11. § (3) bekezdése alapján „a jogi személy és az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: E-ügyintézési törvény) alapján elektronikus ügyintézésre kötelezett egyéb személy beadványát kizárólag elektronikus úton terjesztheti elő.”
Az Fmhtv. 11. § (2) bekezdése szerint pedig „elektronikus úton beadványt úgy lehet benyújtani, hogy a beadvány adatait annak benyújtója a MOKK rendszerébe beviszi és minősített elektronikus aláírással, valamint minősített időbélyegzővel látja el.” 
A jogi személyek tehát a fizetési meghagyásos eljárás során beadványaikat kizárólag a MOKK rendszerének használatával, elektronikusan nyújthatják be, amely követelmény természetesen a jogi személy képviseletében eljáró természetes személy (pl. ügyvezető) vonatkozásában is fennáll.
Mi a következménye, ha ennek ellenére mégis postai úton történik az ellentmondás közlése a közjegyzővel?
Az Fmhtv. 36. § (5) bekezdés c) pontja szerint a közjegyző „az ellentmondást visszautasítja, ha a jogi személy az ellentmondását nem elektronikus úton terjesztette elő.” Ennél pedig még szigorúbb az Fmhtv. 36. § (6) bekezdése, amely szerint ilyen esetben „hiánypótlási felhívás nélkül kell az ellentmondást visszautasítani.”
Ha pedig a nem elektronikus úton előterjesztett ellentmondás visszautasítására már a 15 napos ellentmondási határidőn túl kerül sor, akkor a kötelezettnek nem is lesz többé lehetősége joghatályos módon benyújtania az ellentmondását, és számolnia kell a fizetési meghagyás jogerőre emelkedésével.
Erre a következményre egyébként a fizetési meghagyásban a közjegyző is köteles utalni, már csak ezért is érdemes elolvasni a fizetési meghagyáshoz fűzött tájékoztatás valamennyi elemét.

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2023
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai
Itt az utóbbi évek legjelentősebb Munka Törvénykönyve módosítása!!!
Bővített kiadás magyarázatokkal, az ítélkezési gyakorlatból vett példákkal és a Kúria joggyakorlat-elemző csoportjainak értelmezésével
Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 600 oldal
Megjelenés: 2023. március 20.

Megrendelés ITT>>

Az ügyvédek többsége számára a MOKK fizetési meghagyásos rendszerének használata szinte mindennapos gyakorlat, ezért ha jogi személy képviselőjeként fizetési meghagyás kibocsátásáról értesül, mind energiabefektetés és stressz csökkentése, mind a fentiek szerint ismertetett kockázatok elkerülése végett érdemes ügyvédhez fordulni az ellentmondás előterjesztése érdekében. Ennek kapcsán a megkeresett ügyvéd hasznos tanácsokkal tud szolgálni az ellentmondás tartalma vagy éppen a további peres eljárás kimenetelét illetően is.
The post A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2023 appeared first on Jogadó Blog.