A hatóság leszállt a földre, vagy a földről?

Egy korábbi blog-bejegyzésben azzal a témával foglalkoztunk, hogy a hatóság a jelenlegi jogi környezetben milyen alapon és módon minősíti hulladéknak a jogerős építési engedély alapján kitermelt, és igazoltan szennyeződésmentes földet.
Nem állítom, hogy pusztán a cikk indította arra a jogalkotót, hogy a hatályos szabályozást felülvizsgálja, ugyanakkor tény, hogy egy olyan módosítási javaslat látott napvilágot a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (Hulladéktörvény) vonatkozásában, ami reménység szerint fényt gyújt a sötét alagútban.
A javaslat szerint a kitermelt szennyezetlen talaj vagy más, természetes állapotában meglevő anyag termelőjének, vagy – ha az nem állapítható meg – birtokosának kifejezett, kormányrendelet szerinti nyilatkozata esetén a Hulladéktörvény 2. § (4) bekezdés szerinti talaj vagy anyag nem minősül hulladéknak.

Környezetvédelmi Termékdíj 2017
Változások, Bevallás, Ellenőrzés

Szerző: Kelemen István
Ár: 8.900 Ft helyett 5.900 Ft
RÉSZLETEK ÉS MEGRENDELÉS

A kitermelésre kerülő vagy kiszoruló talaj mennyiségét és környezeti jellemzőit előzetesen meg kell állapítani, további felhasználására a felmérés eredményétől függően kerülhet sor.
Az előzetes felmérésre, a felhasználás feltételeire, a tervezett felhasználás előzetes, illetve a megtörtént felhasználás utólagos igazolására vonatkozó előírásokat egy külön kormányrendelet fogja meghatározni.
A módosítás szerint tehát az alábbi feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a szennyezetlen talaj vagy a természetes állapotában meglevő más anyag ne minősüljön hulladéknak:

  1. a termelő, vagy a birtokos kifejezett nyilatkozata, melynek formai és tartalmi előírásai jelenleg még nem ismertek,
  2. a talaj, vagy más anyag mennyisége és környezeti jellemzői előzetesen megállapításra került,
  3. a további felhasználás feltételei fennállnak,
  4. a megtörtént felhasználás utólagosan igazolásra került.

A reményteljes és előremutató módosítása egyetlen jelenlegi gyenge pontja és a bizonytalansági faktor a gyakorlati alkalmazásához elengedhetetlen, a szövegben hivatkozott kormányrendelet hiánya, de bízzunk benne, hogy amennyiben a törvényjavaslat elfogadásra kerül, úgy rövid időn belül megszületik a szükséges végrehajtási rendelet is, eloszlatva a kételyeket ebben a sokak életét megkeserítő történetben.
The post Környezetvédelmi Termékdíj 2017 appeared first on Jogadó Blog.