Módosítások a hulladéktörvényben V. – Melléktermék

Rövidebb szünet után folytatjuk a hulladéktörvény fontosabb módosításainak bemutatását. Cikksorozatunk ezen részében a melléktermékre vonatkozó új előírásokat ismertetjük.
Csak emlékeztetőül: a melléktermék olyan anyag vagy tárgy, amely olyan előállítási folyamat eredményeként keletkezik, amelynek elsődleges célja nem az ilyen anyag vagy tárgy előállítása.
További feltételei a melléktermék minősítésnek, hogy az ilyen anyag vagy tárgy

  1. további felhasználása biztosított legyen,
  2. előállítását követően – a szokásos ipari gyakorlattól eltérő feldolgozás nélkül – közvetlenül felhasználható legyen,
  3. az ilyen anyagot vagy tárgyat az előállítási folyamat szerves részeként állítsák elő,
  4. a környezetet és az emberi egészséget hátrányosan nem érintse, és
  5. további használata jogszerű legyen.

Az utóbbi azt jelenti, hogy felhasználása tekintetében az anyagnak vagy tárgynak meg kell felelnie a termékre, a környezet- és egészségvédelemre vonatkozó összes jogszabályi előírásnak.

Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Banki csalás jóváhagyott fizetési művelettel? Nagyon ráfizethetünk!
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.

A melléktermék státuszhoz szükséges releváns előírásokat főszabály szerint a 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 5. cikk (2) bekezdése végrehajtására kiadott uniós jogi aktus állapítja meg.
Vannak azonban kivételek, melyek új szabályként szerepelnek a hulladéktörvényben.
Ilyen kivétel, hogy amennyiben a melléktermék státuszhoz szükséges egyedi, illetve részletes előírásról uniós jogi aktus nem rendelkezik, a melléktermék státusz feltételeit a hulladéktörvény alapján kiadott kormányrendelet fogja megállapítani (a hivatkozott kormányrendelet még nem látott napvilágot).
Új és fontos előírás, hogy a melléktermék előállítása során a melléktermék előállítójának minőségbiztosítási rendszert kell üzemeltetnie, amelynek részletes szabályait ugyancsak a hulladéktörvény alapján kiadandó kormányrendelet fogja megállapítani.
A minőségbiztosítási rendszernek minimálisan tartalmaznia kell a felhasznált alapanyagok, a gyártási, előállítási folyamatok ellenőrzésére, az ellenőrzések nyilvántartására, a minőségbiztosítási rendszer felülvizsgálatára és a képzésre vonatkozó előírásokat, valamint szükség esetén az akkreditációra vonatkozó követelményeket.
A melléktermék státusz megfelelését – a körforgásos gazdasági és hulladékgazdálkodási felügyeleti szervként a hulladékgazdálkodási hatóság szükség szerinti közreműködésével – a termék megfelelőségének és biztonságának ellenőrzéséért felelős hatóság, illetve piacának felügyeletéért felelős hatóság ellenőrzi. Az ellenőrzés időpontjáról a hatóság előzetesen tájékoztatja a hulladékgazdálkodási hatóságot.

INGATLANÜGYEK JOGI GYAKORLATA E-learning
Ingatlanközvetítés, Ingatlantranzakciók adó- és illetékvonzatai, Termőföld tulajdonjogának megszerzése és a földhasználat, Társasházi tetőtér beépítések jogi problematikája
Videókonferencia (Videók hossza: 556 perc)

Oktatók: Dr. Jean Kornél, Dr. Kálmán Kinga, Dr. Zalavári György
ÜGYVÉDEK: 8 kreditpont!!!
Ár: 21.900 Ft + áfa helyett 17.900 Ft + áfa

Részletek, jelentkezés >

Abban az esetben pedig, ha a melléktermék nem felel meg a rá vonatkozó feltételeknek, a hatóságok ennek tényéről a tudomásukra jutást követő 15 napon belül tájékoztatják a gyártó telephelye szerint illetékes hulladékgazdálkodási hatóságot.
A körforgásos hulladékgazdálkodás égisze alatt tehát lényeges új előírások kerültek bevezetésre a melléktermékkel kapcsolatban, ezért fontos lenne, hogy a szükséges és a részletszabályokat tartalmazó kormányrendeletek minél hamarabb megszülessenek, hogy a piaci szereplők tevékenységüket ezeknek megfelelően tudják végezni.
The post INGATLANÜGYEK JOGI GYAKORLATA E-learning appeared first on Jogadó Blog.