Az új eÁFA M2M rendszer
A digitalizáció térhódításával 2024. január 1-jén életbe lépett hazánkban az új elektronikus ÁFA-rendszer, az eÁFA, melynek elsődleges célja a korábbi adminisztratív folyamatok digitalizálásának ösztönzése az adókötelezettségek hatékony teljesítésének elősegítése mellett. A digitalizált rendszer egyik jelentős innovációja a gépek közötti (M2M), standardizált XML alapú kommunikáció lehetőségének megteremtése az eÁFA új webes felületén túl, mely bevezetésével forradalmasítja a bevallási és adminisztrációs folyamatokat.
Az M2M-alapú kapcsolat kizárólag gép és gép közötti kommunikációt jelent, számos innovatív fejlesztést magába foglal. Az M2M megoldás lehetővé teszi, hogy az adózó és az Adóhatóság informatikai rendszerei az Adóhatóság által meghatározott protokoll szerint, egy biztonságos adatkapcsolaton keresztül közvetlenül kapcsolódjanak egymáshoz. Az eÁFA webes felülete mellett tehát az új M2M rendszer biztosítja a teljesen automatizált adatátvitelt, amely gyorsabb, megbízhatóbb és kevesebb emberi beavatkozást igényel.
Az M2M protokoll jellemző célcsoportja azon adózók, akik jelentős számú számlákkal dolgoznak és bevallásaik benyújtásaira a webes felület nem, vagy csak korlátozottan alkalmas. Az integrált gépi interfész ugyanis korlátlan számú számlát képes kezelni és az új M2M funkciók, az eÁFA rendszerében, lehetővé teszik az M-lapok kiváltását és az emberi beavatkozást kizárva, a hibamentes, automatizált bevallást, közvetlen elektronikus adatintegráción keresztül az adózók vállalatirányítási rendszereiből. Emellett, a beküldött áfaanalitikák előzetes validálásra is kerülnek, biztosítva azok hibamentességét.
A hatékonyan működő, adózók igényei szerint kiépített M2M kapcsolat átfogó tervezést és magas szintű adózási, valamint informatikai szakértelmet követel meg. A meglévő adminisztratív folyamatok finomhangolásán felül elengedhetetlen, hogy az adózók informatikai rendszerei nemcsak, hogy megfeleljenek az M2M keretrendszer adatformátumainak és struktúráinak, hanem kompatibilisek is legyenek azokkal, valamint, hogy az alkalmazott sémák, ÁFA-kódok is összhangban legyenek az Adóhatóság standardjaival.
Az M2M rendszer az adózókon túl, az Adóhatóságnak is jelentős előnyöket kínál. Egyrészt azonnali, automatikus ellenőrizhetőséget biztosít, a bevallások beérkezését követően az adatok pedig felülvizsgálhatók, és az Adóhatóság eltérések esetén észrevételeket is tehet, 15 napos ellenőrzési és 15 napos pótlékmentes önellenőrzési határidő mellett, elkerülve ezzel az esetleges bírságokat.
Másfelől a beküldött adatokat az Adóhatóság a webes felületen feltöltött adatokhoz hasonlóan M2M kapcsolat esetén is elemzi, azok alapján pedig a magyar adózókról átfogó képet alakíthat ki.
Ezen felül az Adóhatóság az M2M rendszerből fakadó előnyöket felhasználhatja akár ellenőrzései gyakorlata fejlesztéséhez is, hiszen a hozzá beérkező valós idejű adattömeg alapján kevesebb, jobban koncentrált és célzott ellenőrzést folytathat a deviáns adózókkal szemben.
Bár az új M2M megoldás alkalmazása nem kötelező, az adózók körében már most jelentős érdeklődés mutatkozik iránta, hiszen a jól kiépített M2M kapcsolat jelentősen egyszerűsíti a korábbi bevallási folyamatot és csökkenti az adózók adminisztratív terheit is. Az adatok automatikus továbbítása egyben csökkenti a manuális bevallásokhoz szükséges időt és erőforrást is, így az adózók gyorsabban és hatékonyabban felelhetnek meg adókötelezettségeiknek.
Informatikai partnerünkkel, a Zengo-val együttműködve lefedjük az ÁFA M2M rendszerek átfogó adótanácsadási és informatikai igényeit. Amennyiben érdeklődik M2M szolgáltatásaink iránt, örömmel várjuk megkeresését elérhetőségeinken, illetve a Zengo | eÁfa M2M bevallás oldalon keresztül.
Fenti cikkünket az ECOVIS International honlapján, a „VAT Hungary: New era in Hungarian VAT compliance” című publikációnk keretében angol nyelven is bemutattuk, lehetőséget biztosítva a nemzetközi adószakma számára a hazai M2M rendszerrel való megismerkedésre.