E-pénztárgép rendelet – elérhető a minisztérium honlapján a tervezet

Február végén megjelent a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján az e-pénztárgép rendelet tervezete. A társadalmi egyeztetés kapcsán a véleményeket 2025. március 5-éig várta a szaktárca. A beérkezett észrevételek alapján a szöveget érintő várható módosításokról egyelőre bővebb információ nem áll rendelkezésre, a tervezet alapján ugyanakkor az alábbiakat már érdemes szem előtt tartani.

A tervezet értelmében az e-pénztárgép hardveralapú vagy felhőalapú lehet. Mindkét esetben valamilyen fizikai eszköz megléte mindenképpen szükséges, amely perifériaként csatlakozik az adóhatósággal kommunikációt folytató alkalmazáshoz vagy eszközhöz. Ezen utóbbi eszköz alatt a hardveralapú e-pénztárgép esetén gyakorlatilag azt az adóügyi egységet kell érteni, amely olyan elkülöníthető, zárt, elektronikus adattároló és mobil adatkommunikációs egység, amely az áfa törvény és az e-pénztárgép rendeletben foglalt előírások szerint meghatározott adattartalmú bizonylatokat és adatszolgáltatásokat, valamint azokhoz egyértelműen kapcsolódó elektronikus nyilvántartásokat létrehozza, tárolja, továbbá biztosítja és ellátja az e-pénztárgép és az adóhatóság közötti titkosított adatkommunikációt.  

Míg a felhőalapú e-pénztárgép olyan megoldás, amelyben a forgalmazó által biztosított alkalmazás ténylegesen használt példányának, (opcionálisan a forgalmazó által üzemeltetett ezen célú infrastruktúra szolgáltatásainak), a kezelő eszközéhez csatlakozó perifériáknak, valamint az állami adó- és vámhatóság felhőalapú adóügyi modul szolgáltatásának összessége látja el az e-pénztárgépi funkciókat és teljesíti az e-pénztárgép rendeletben meghatározott követelményeket.

Az e-pénztárgép szoftverbe (hardveralapú e-pénztárgép esetén az adóügyi egység szoftver, felhőalapú e-pénztárgép esetén az üzemeltető eszközére telepített alkalmazás) kötelezően integrálni kell az adóhatóság által kiadott integritás ellenőrző megoldást (a fejlesztői dokumentációban meghatározottak szerint).

Az e-pénztárgépeknek a nyugtatárral is kommunikálniuk kell, a bizonylatokat a NAV adatszolgáltatással egyidejűleg továbbítaniuk kell a nyugtatárnak.  A nyugtatár a beküldött adatokat az e-nyugta beérkezésétől számított tíz évig tárolja és hozzáférhetővé teszi a vevő részére. Ha az adózó e-pénztárgéppel szolgáltatja az adatokat, az adatok nyugtatárba érkezésével ezen adatok tekintetében, az adózót terhelő bizonylat megőrzési kötelezettség teljesül.

A rendelet tervezete külön elírásokat tartalmaz az úgynevezett vevői alkalmazás, annak forgalmazása vonatkozásában. A vevői alkalmazás használhatósági köre ugyanakkor limitált, gyakorlatilag azt a célt szolgálja, hogy a vevő a nyugtatárba küldött bizonylatokat letölthesse.  

Hasonlóan az online pénztárgépekre vonatkozó rendelethez, egyébiránt az e-pénztárgép rendelet is tartalmaz előírásokat az e-pénztárgép forgalmazásának engedélyezését, az adóhatóság által lefolytatandó típusvizsgálatot, a forgalmazási engedély tartalmát, módosításának folyamatát, az engedély visszavonását, az e-pénztárgépek szervizelését, az üzemeltetést, a várható adóhatósági ellenőrzéseket, az e-pénztárgéppel kiállítható bizonylatok listáját, a szektorspecifikus e-pénztárgépekre vonatkozó további követelményeket illetően. (A GitHub felületen az adóhatóság már korábban elérhetővé tette az e-nyugta rendszerben bevezetendő e-pénztárgépek fejlesztői dokumentációját, valamint a hozzá tartozó XSD-sémákat.)

A tervezet alapján a nyugtakibocsátási kötelezettség 2025. július 1-jétől e-pénztárgéppel is teljesíthető. Ezen időponttól az online pénztárgép használatra kötelezettek dönthetnek arról, hogy a nyugtát továbbra is online pénztárgéppel kívánják kibocsátani, vagy áttérnek a hardver alapú e-pénztárgép használatra. A jelenleg online pénztárgép használatra kötelezettek 2028. július 1-jétől azonban már csak hardver alapú e-pénztárgéppel bocsáthatják ki a bizonylatokat.

Az e-pénztárgép rendelet bizonyos részei az eredeti tervek szerint már 2025. március 1-jén hatályba léptek volna, egyelőre azonban pontos dátum a bevezetésre vonatkozóan nem érhető el.