Globális minimumadó – megjelent a „minősített” jogszabályokat tartalmazó lista

2025. január 15-én az OECD három területre vonatkozóan újabb publikációkat és iránymutatásokat tett közzé:

  1. Megjelent a lista azon joghatóságokról, amelyek átmeneti minősített státuszt kaptak az IIR (income inclusion rule) és a belföldi kiegészítő adó (DMTT or QDMTT Safe Harbour) szempontjából;
  2. További adminisztratív iránymutatások jelentek meg a 9.1. cikk szerinti átmeneti szabályok alkalmazásáról;
  3. Megjelent az aktualizált GloBE Információs Bevallás (GIR) és a GIR XML séma, valamint a GIR Multilateral Competent Authority Agreement (MCAA), amely részletezi az automatikus GIR információcsere feltételeit és működését, továbbá adminisztratív iránymutatásokat ad az adatokra vonatkozóan, amelyeket a multinacionális vállalati csoportoknak a GIR kitöltéséhez kell figyelembe venniük (OECD Modell Szabályok 8.1.4 és 8.1.5 cikkei).

A magyar szabályozás (2023. évi LXXXIV. Törvény a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról) szempontjából is lényeges információkat tartalmaz tehát az újonnan közzétett iránymutatás. Az abban foglaltak szerint ugyanis a magyar belföldi kiegészítő adókötelezettséget megállapító szabályozás – az előzetes várakozásoknak megfelelően – átmeneti jelleggel megkapta a „minősített” státuszt („safe harbour” minősítést). A „minősítés” megszerzése azért is érdemel különös figyelmet, mivel a minősítési eljárás kimenetelétől függően határozhatók meg a multinacionális vállalatcsoport által alkalmazandó GloBE-szabályok is – tehát például, hogy a QDMTT szabályok alapján kivetett kiegészítő adó „elismert-e”, illetőleg beszámítható-e vagy sem a külföldi anyavállalat joghatóságában kiszámított IIR alapján kivetett kiegészítő adó összegébe.

Az „átmeneti” jelző annyit takar, hogy az Inclusive Framework egy átmeneti minősítési mechanizmust dolgozott ki, amely egy olyan egyszerűsített eljárást vezet be, amely lehetővé teszi a jogszabályok gyorsabb minősítését (átmeneti jelleggel) azok teljeskörű felülvizsgálatának és a folyamatos nyomon követési folyamatnak a kidolgozásáig. Az átmeneti minősítési mechanizmus tehát egy átmeneti módszer a minősített státusz meghatározására a teljes jogszabályi felülvizsgálat lezárultát megelőzően.

A lista a jövőben frissítésre fog kerülni.

A „minősített” státuszt a listában szereplő jogszabályok a hatályba lépésük dátumától nyerték el (így tehát a magyar QDMTT szabályozás vonatkozásában a „minősített” státusz már a 2024-ben kezdődő pénzügyi évre is vonatkozik).