Külföldi jogi vagy természetes személy a mező- és erdőgazdasági földnek nem minősülő ingatlan tulajdonjogát az ingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatal engedélyével szerezheti meg.
Nem szükséges az engedély, ha a kérelmező az Európai Unió tagállamainak (Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia) állampolgára, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezete vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államok (Norvégia, Liechtenstein, Izland) állampolgára, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezete, illetve, ha svájci állampolgár, valamint ha kettős állampolgár, ha az egyik állampolgársága a magyar vagy tagállami, valamint a külföldön élő magyar állampolgárok, ingatlanszerzése, továbbá öröklés esetén, és a Kilépési Megállapodás alapján azok a brit állampolgárok, akik az átmeneti időszak vége előtt a tartózkodási jogukat gyakorolták Magyarországon, és az említett időpontot követően is itt tartózkodnak, nem tartoznak a külföldi természetes személy fogalma alá, tekintettel arra, hogy nemzetközi szerződés alapján az Európai Unió tagállama, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával egy tekintet alá eső állampolgárnak minősülnek. Minden más brit állampolgár azonban külföldinek minősül, és engedély alapján szerezhet ingatlantulajdont Magyarországon.
Az engedély kiadásához a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott formátumú kérelmet az ingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatalhoz kell benyújtani.
Ha a kérelmező nem személyesen jár el az ügyben, a nevében eljáró jogi képviselő vagy más természetes személy részére adott meghatalmazást szükséges becsatolni. A meghatalmazásban ki kell emelni, hogy a meghatalmazás a Kormányhivatal előtt külföldi ingatlanszerzési engedélyezési eljárásra is vonatkozik.
A kérelmező jogi képviselője elektronikus ügyintézésre köteles, a kérelmet e-papíron keresztül kell benyújtania.
Az eljárásért ingatlanonként 2025-ben már 65 000 forint igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. Azon külföldi természetes személy, aki a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező, illetve huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező személy, és a magyar állampolgárság megszerzését kezdeményezte, a lakástulajdonának megszerzéséhez szükséges engedély iránti eljárásért 13 000 forint igazgatási szolgáltatási díjat köteles megfizetni.
Az ingatlanszerzést alapesetben engedélyezni kell, amennyiben a külföldi természetes személy személyazonossága vagy a külföldi jogi személy fióktelepének vagy kereskedelmi képviseletének azonossága hitelt érdemlően megállapítható.
A kérelemhez csatolni kell kérelmező személyazonosító igazolványának, az útlevelének vagy a vezetői engedélyének jogi képviselő vagy közjegyző által hitelesített másolatát. Jogi személy esetén a kérelemhez mellékelni kell a 21 napnál nem régebbi hiteles vagy közjegyző által hitelesített cégkivonatot. Továbbá mellékelni kell az ingatlanszerzésre irányuló olyan hiteles előszerződést vagy szerződést (adásvételi vagy ajándékozási szerződés), amely alapján az ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szándék megállapítható. A szerződésnek minden esetben meg kell felelnie az új ingatlan-nyilvántartási törvény előírásainak.
Ha a kérelmező külföldi természetes személy Magyarországon folyamatosan legalább 5 éve bejelentett lakóhellyel, tartózkodási hellyel vagy szálláshellyel rendelkezik, és ez idő alatt összesen legalább 3 évig foglalkoztatási jogviszonyban állt, az állami adóhatóság által kiadott foglalkoztatási jogviszony igazolást is mellékelni kell.
Az ügyintézési határidő a külföldiek ingatlanszerzése iránti eljárásban 45 nap. Az engedélyezési eljárás során a Kormányhivatal megvizsgálja, hogy a kérelemhez csatolandó mellékletek benyújtásra kerültek-e. Szükség esetén a Kormányhivatal egy ízben hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt.
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.
Kedvezményes ár 2025. május 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
Megrendelés ITT>>
A Kormányhivatal beszerzi az ingatlan fekvése szerint illetékes önkormányzat nyilatkozatát arról, hogy az ingatlanszerzés sért-e önkormányzati érdeket. A Kormányhivatal a külföldi természetes személy kapcsán megkeresi az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot, valamint az Országos Rendőr-főkapitányságot is az esetleges közérdeksérelem (kitiltás, beutazási és tartózkodási tilalom, elfogatóparancs) vizsgálata céljából.
Közérdeksérelem kérdésével kapcsolatosan továbbá a külföldi természetes személy büntetlen előéletének igazolására vonatkozó adatokat a Kormányhivatal hivatalból beszerzi. A megkeresésekre adott válaszok megérkezése után a Kormányhivatal dönt az ingatlanszerzés engedélyezésről.
Ha a törvényi feltételek fennállnak, úgy a Kormányhivatal határozatával helyt ad az ingatlanszerzés iránti kérelemnek. Ha az ingatlanszerzés közérdeket vagy önkormányzati érdeket sért, az ingatlanszerzésre vonatkozó kérelmet el kell utasítani. A határozata ellen 30 napon belül közigazgatási pert lehet indíthat.
Ha a külföldiek ingatlanszerzése kapcsán további kérdései vannak, keresse az Ecovis Zalavári Legal Hungary munkatársait.
The post Vezinfó hirdetés appeared first on Jogadó Blog.