Magánszemélyek adózásával kapcsolatos változások a 2025-ös adócsomagban

Az Országgyűlés elé benyújtott 2025-ös adóváltozások közül jelen blogbejegyzésünkben a magánszemélyeket érintő változásokat mutatjuk be.

SZJA

(1) Kamatjövedelem – jövedelemszerzés helye

A hatályos szabályozás nem tartalmaz rendelkezést a kamatjövedelem (szja törvény 65. §) esetében a jövedelemszerzés helyére vonatkozóan. Az új szabály értelmében a kamatjövedelem vonatkozásában a jövedelemszerzés helye a jövedelem fizetésére kötelezett személy illetősége szerinti állam. Ez – többek között – azt is eredményezi, hogy nem egyezményes államban illetőséggel bíró személy felé, magyar kifizető általi kifizetés esetén a jövedelem Magyarországon adóztatható.   

(2) Bevétel megszerzésének időpontja – igénybe vett szolgáltatás

A jogértelmezési bizonytalanságok miatt újra módosul az igénybe vett szolgáltatás esetében a bevétel szerzésének időpontja. Saját szolgáltatás (a szolgáltatás nyújtója a juttató) esetén a bevétel szerzésének időpontja az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának az áfa törvény rendelkezései szerinti teljesítési időponttal adófizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne (függetlenül attól, hogy ki az adófizetésre kötelezett). Ha a juttató és a szolgáltatást nyújtó személye eltérő, úgy a bevétel szerzésének a napja az a nap, amelyen a szolgáltatásról szóló bizonylat rendelkezésre áll.

(3) Családi adóalap-kedvezmény – kétlépcsős emelés

2025. július 1-jétől a jelenleg hatályos szabályozáshoz képest a másfélszeresére, majd 2026. január 1-jétől a jelenleg hatályos szabályozáshoz képest a kétszeresére nő a családi adóalap-kedvezmény összege.

(4) Fizetővendéglátó tevékenység

Bővül a hasznosítható ingatlanok köre. A szabályozás visszautal a kereskedelemről szóló törvény szerint magánszálláshelyre, mint hasznosítható ingatlanra, így a jövőben nem csupán az üdülő és lakás, hanem az emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület is hasznosítható. Változik a tételes átalányadó összege is: éves szinten lakószobánként fizetendő adó összege 150 000 Ft, de csak azokban az esetekben, ha az érintett településen a tárgyévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót, más esetben marad változatlanul a 38 400 Ft-os átalányadó (a NAV a honlapján teszi közzé minden év január 31-ig azon települések listáját, ahol a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatok alapján a tárgyévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót – első alkalommal 2025. január 15-éig). Azzal, hogy lakószoba alatt  a méretétől függetlenül az a lakóhelyiség értendő, amelyben legalább egy fekhely (ágy vagy alvásra használt egyéb bútor) elhelyezhető, azzal, hogy az adót ingatlanonként legalább egy lakószoba után meg kell fizetni.  

(5) SZÉP-kártya – lakásfelújítás

A SZÉP-kártya juttatás a 2025-ös évben lakásfelújításra is felhasználható. A lakásfelújításra felhasználható összeg a 2025-ös évben utalt, éves rekreációs keretösszegen belüli támogatás 50%-a, és a korábbi évek támogatásából még fel nem használt, a 2025. január 1-jei egyenleg 50%-a lehet.  

(6) Műemléknek minősülő ingatlan értékesítése

Adómentes a műemléknek minősülő ingatlannak a megszerzését követő 36 hónapon túli értékesítéséből származó jövedelem, feltéve, hogy az ingatlant a magánszemély a megszerzést követően a műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően felújította, műemléki helyreállítását elvégezte, és erről rendelkezik az örökségvédelmi hatóság által kiállított igazolással (az örökségvédelmi hatóság adatot szolgáltat a NAV felé).

(7) Állatkerti belépő, bérlet

A sportrendezvényre szóló, valamint a kulturális szolgáltatás igénybevételére jogosító belépőjegy/bérlet juttatása mellett az állatkerti belépőjegy/bérlet juttatás is adómentessé válik az új szabályozás értelmében évente a minimálbért meg nem haladó értékben.

 

Szociális hozzájárulási adó

(1) Munkaerőpiacra lépő személy utáni kedvezmény – kormányrendeleti szabályozás átemelése a törvénybe

A kormányrendeleti szabályokat a javaslat átültetné a Szocho törvénybe: a kedvezményre jogosító inaktív időszak 6 hónapról 9 hónapra nő, míg a kedvezmény 100 %-os mértékben történő igénybevételének lehetősége 2 évről 1 évre rövidül, és az ezt követő 6 hónapban pedig 50 %-os mértékre csökken (2025. január 1-jétől létesített munkaviszony tekintetében alkalmazandó).

(2) Béren kívüli juttatások/egyes meghatározott juttatások utáni adóteher rendezésének gyakorisága

A szabályozásból eddig hiányzott azon kifejezett rendelkezés, hogy béren kívüli juttatások/egyes meghatározott juttatások utáni adóterhet milyen gyakorisággal kell rendezni. Ezen hiányosságot megszüntetendő a javaslat rögzíti, hogy az adót negyedévente kell megfizetni.

 

Egyéb változások

(1) Felszolgálási díj

Hatósági árassá válik a felszolgálási díj, a hatósági ár megállapítója a vendéglátásért felelős miniszter (gazdaságfejlesztési miniszter). (A felszolgálási díj és borravaló az szja rendszerében adómentes.)

(2) Új magánszálláshely nyilvántartásba vétele

Új magánszálláshely és új egyéb szálláshely 2026. december 31. napjáig a kereskedelmi hatóság által nem vehető nyilvántartásba Budapest főváros közigazgatási területén. A szálláshely-minősítési eljárás iránti igény 2024. december 31. napjáig nyújtható be (benyújtottnak minősül az igény, ha a szolgáltató a szálláshely-minősítő szervezet elektronikus felületén az önértékelését befejezte).