Új peres rezsim: itt az egyszerűsített per

A 2025. augusztus 19. napjától hatályos új polgári perrendtartási szabályok egyik figyelemre méltó újítása az egyszerűsített peres eljárás.
Egyszerűsített peres eljárás: gyorsabb ítélet, szigorúbb szabályok
Az eljárás célja, hogy a felek előzetes megállapodása alapján gyorsabb és koncentráltabb perlefolytatást tegyen lehetővé. Bár a szabályozás új, már most érdemes megismerni a részleteit, különösen azoknak, akik szerződéses jogvitáik esetében a pereskedés időigényét csökkentenék.
Milyen ügyekben alkalmazható?
Az egyszerűsített peres eljárás kizárólag szerződéses jogviszonyból eredő polgári perek esetén alkalmazható, és csak akkor, ha azt a felek előre, írásban kikötötték. A kikötést a szerződésben kell rögzíteni, nem elegendő a peres eljárás megindulása után ebben megállapodni. A bíróság hivatalból vizsgálja a kikötés meglétét és érvényességét.

Az egyszerűsített polgári perre vonatkozó kikötésnek nincs helye tehát a személyi állapotot, a munkajogviszonyt, valamint a fogyasztói jogviszonyt érintő jogvitában.
Miben tér el a rendes eljárástól?
Az egyszerűsített eljárás fő jellemzője az időbeli és eljárásjogi szigorítás. A bíróság az egyszerűsített polgári perben soron kívül jár el, a bíróság általános intézkedési kötelezettségének határideje legfeljebb nyolc nap. Az alperesnek a keresetlevél kézbesítésétől számított nyolc napon belül kell előterjesztenie az írásbeli ellenkérelmet. A bíróság az iratok alapján – szóban tartott tárgyalás nélkül – dönt, és a feleket jellemzően csak egyszer idézi meg.
Az eljárás során kizárt a viszontkereset előterjesztése, a bizonyítás elsősorban okirati bizonyítékokra és – ha szükséges – szakértői véleményre alapozható. A tanúbizonyítás és a felek személyes meghallgatása csak kivételes esetben engedhető meg, amennyiben azok nélkül az ügy érdemben nem bírálható el.
A bíróság az ellenkérelem előterjesztését követően – a felperesnek az ellenkérelmet is megküldve – rövid határidővel felhívja a feleket (a továbbiakban: „Felhívás”), hogy írásban nyilatkozzanak
a) kérik-e a per általános szabályok szerinti folytatását, vagy
b) esetleges megegyezési szándékukról és azzal egyidejűleg nyújtsák be egyezségi megállapodásukat.
A bíróság – szükség esetén – az írásbeli ellenkérelem előterjesztését követően, kizárólag a korábban megtett állítások, tagadások, vitatások, csatolt okiratok vonatkozásában, legfeljebb egy alkalommal, rövid határidővel írásbeli nyilatkozattételre hívhatja fel bármelyik felet.
A bíróság a Felhívás kiadásától számított harminc napon belül ítéletet hoz. Az egyszerűsített polgári perben a fellebbezési határidő nyolc nap. A másodfokú bíróság az ítélet elleni fellebbezést harminc napon belül bírálja el.

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.
Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa

Megrendelés ITT>>

Ügyvédkényszer és szankcionált határidők
A perben kötelező a jogi képviselet. A határidők mulasztása esetén a mulasztás jogkövetkezményeit szigorúan alkalmazzák: ha például a felperes nem terjeszti elő határidőben keresetlevelét a perfelvételi iratban, a bíróság a pert megszünteti. Hasonlóan szigorú szankciók vonatkoznak az ellenkérelem vagy bizonyíték késedelmes előterjesztésére is. A bíróság az eljárást érdemben, a rendelkezésre álló iratok alapján bírálja el.
Előnyök és kockázatok
A jogalkotó szándéka szerint az eljárás gyors és hatékony eszköze lehet a szerződéses viták bírósági rendezésének. Ugyanakkor az egyszerűsített szabályok a felek számára nagyobb eljárási fegyelmet követelnek, és kevesebb mozgásteret biztosítanak a bizonyításra vagy a határidők utólagos pótlására. Mindez azt is jelenti, hogy az eljárás csak abban az esetben javasolt, ha a felek között valóban egyszerű, kevés bizonyítást igénylő jogvita merülhet fel, és azt jogi képviselőjük irányítása mellett hatékonyan elő tudják terjeszteni.
Érdemes-e kikötni?
Az egyszerűsített peres eljárás kikötése elsősorban olyan vállalkozások számára lehet célszerű, amelyek nagyszámú, tipikusan hasonló jellegű szerződéses kapcsolatot kötnek, és a vitás ügyeket gyorsan, minimális költséggel kívánják lezárni. Ugyanakkor a kikötésről való döntést érdemes jogi tanácsadás mellett meghozni, figyelemmel arra, hogy az eljárás rugalmassága a megszokott peres eljáráshoz képest jelentősen csökken.
The post Vezinfó hirdetés appeared first on Jogadó Blog.