Új transzferár-adatszolgátlatás a társasági adó bevallásban
Jelentős változásokra kell készülniük az adózóknak a 2022. adóévről készített társasági adóbevallásuk kitöltése során. Blogbejegyzésünkben az új transzferár adatszolgáltatási kötelezettség fontosabb részleteire szeretnénk felhívni a figyelmet.
Az érintett adózóknak már nem csak a transzferár dokumentáció elkészítésére kell kiemelt figyelmet fordítaniuk, hanem társasági adó bevallásukban is adatot kell szolgáltatniuk a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggésben. Az adatszolgáltatást első alkalommal a 2022. december 31-ét követően benyújtott bevallásban kell teljesíteni. Az adózóknak a társasági adóbevallás 57. sorában kell jelölniük, amennyiben adatszolgáltatásra kötelezettek. Ezt követően lehet megtenni az adatszolgáltatást a nyomtatvány „ATP” és „ATP-KV” lapjain.
Az adatszolgáltatásra alapvetően azok az adózók lesznek kötelezettek, akik a Tao tv. előírásai alapján az NGM rendelet (32/2017. (X. 18.) NGM rendelet a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről) előírásai szerint kötelezettek rögzíteni a szokásos piaci árat, az annak meghatározásánál az általuk alkalmazott módszert, valamint az azt alátámasztó tényeket és körülményeket. Főszabály szerint tehát az adatszolgáltatásra azon adózók kötelezettek, akik az NGM rendelet szerint kötelezettek a transzferár nyilvántartás elkészítésére.
Az adatszolgáltatási kötelezettség nem terheli azon adózókat, amelyek a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartás (vagyis a transzferár-nyilvántartás) készítésére sem kötelezettek (például a mikro-, vagy kisvállalkozásokat, vagy a közhasznú nonprofit gazdasági társaságokat sem). Az NGM rendelet alapján továbbá nem terheli sem nyilvántartási-, sem adatszolgáltatási kötelezettség
- a kapcsolt vállalkozások azon ügyleteit, melyek esetében a szerződés alapján történő teljesítések értéke az adóévben általános forgalmi adó nélkül számított szokásos piaci áron a 100 millió forintot nem haladja meg, azzal, hogy az értékhatár megállapításánál - az összevonás tényétől függetlenül - az e rendelet szerint összevonható szerződések alapján történő teljesítések értékét együttesen kell figyelembe venni,
- a tőkepiacról szóló törvény szerinti tőzsdei ügyletet,
- a meghatározott összegben rögzített hatósági ár vagy jogszabályban egyedileg meghatározott konkrét ár alkalmazásával megvalósuló ügyletet.
Fontos kiemelni azonban, hogy bár nyilvántartási kötelezettség nem, részleges adatszolgáltatási kötelezettség viszont kapcsolódik
- a magánszeméllyel nem egyéni vállalkozóként kötött szerződésekhez,
- a szolgáltatás, termékértékesítés ellenértékének kapcsolt vállalkozás vagy kapcsolt vállalkozások részére változatlan összegben, illetve értékben történő átterheléséhez, feltéve, hogy a szolgáltatást nyújtó, termékértékesítő személy az adózóval, külföldi személlyel vagy a költséget viselő féllel kapcsolt vállalkozási viszonyban nem áll,
- az ingyenes pénzeszközátadáshoz és átvételhez.
Az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében érdemes már a társasági adóbevallás kitöltését megelőzően összegyűjteni a bevallásban szerepeltetendő adatokat és információkat. A teljeskörű adatszolgáltatás megfelelő, hiánytalan teljesítéséhez elengedhetetlen, hogy a transzferár dokumentáció határidőben elkészüljön és rendelkezésre álljon. Az adatszolgáltatás során többek között a következő információkat kell feltüntetni a nyomtatványon:
Az "ATP" elnevezésű lapot ügyletenként kell kitölteni, így tehát szükség lehet több "ATP" elnevezésű lap kitöltésére is. A (teljes) adatszolgáltatási kötelezettség során az adózóknak az ügylet jellegétől függően információt kell szolgáltatni az érintett ügylet adatairól (annak megnevezése, legjellemzőbb TEÁOR száma, az alkalmazott szokásos piaci ár-megállapítási módszer), meg kell nevezniük a jövedelmezőségi mutatót, valamint meg kell adniuk, hogy mekkora a szokásos piaci értéktartomány a mutató vonatkozásában. Emellett fel kell tüntetni a tesztelt fél által elért jövedelmezőségi mutató értékét, továbbá az alkalmazott számviteli sztenderdet is.
Szolgáltatásoknál, az összehasonlító árak módszerének alkalmazása esetén meg kell adni a százalékos díjat, azt, hogy milyen vetítési alapra határozták meg ezt a díjat, a szokásos piaci ártartományt, valamint ebben az esetben is szükség van az alkalmazott számviteli sztenderdet jelölésére. Kölcsönügyletek (hitel, kölcsön, pénzügyi lízing, stb.) esetén az alkalmazott kamatlábat, valamint a szokásos piaci mértékű kamatfelárat, vagy fix kamatnál a tényleges kamatlábat kell jelölni. Egyéb esetben a szokásos piaci ártartományhoz felhasznált mértékegységet, a szokásos piaci ár egységnyi értékét/tartományát, valamint az alkalmazott ár adóalap-módosítással számolt egységnyi értékét is meg kell adni.
A részleges adatszolgálatás során az "ATP" lapok kitöltése során elegendő az ügylettípus megjelölése, valamint a legjellemzőbb TEÁOR szám szerepeltetése.
Az "ATP KV" lapon ezt követően mind a teljes-, mind a részleges adatszolgáltatás keretében jelölni kell az ügyletben érintett kapcsolt vállalkozások nevét, belföldi adószámát vagy külföldi adószámát, az ügylet ténylegesen elszámolt nettó forint értékét, illetve az ügylet tárgyévi teljesítéséhez kapcsolódó társaságiadóalap-módosítás előjelhelyes összege kapcsolt felenkénti bontásban.