Házasság érvénytelensége, azaz mire figyeljünk házasságkötésnél?!

Mikor két ember úgy dönt, hogy összeköti az életét, a boldogító igen kimondásának gyakorlásán kívül egyéb dolgokra is gondolniuk kell. Mégpedig arra, hogy a házasságuk, amit kötni kívánnak tényleg érvényes lesz-e és valójában házasságot köthetnek-e egymással.
A házasság akkor jön létre, hogyha az együttesen jelen lévő férfi és nő az anyakönyvvezető előtt személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot köt. A nyilatkozat feltételhez vagy határidőhöz nem köthető. Amennyiben a kölcsönös kijelentés megtörtént, az anyakönyvvezető megállapítja a házasság létrejöttét, és bejegyzi az anyakönyvbe.
A házasság csak és kizárólag a fenti együttes feltételekkel jön létre, azoknak hiányában a házasságot úgy kell tekinteni, mintha meg sem kötötték volna.

Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Milyen díjazásban állapodjunk meg ügyvédünkkel és mire figyeljünk a megbízási szerződés megkötésekor?
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.

Ám ne szaladjunk ennyire előre!
Mielőtt elérkezne a nagy nap, a házasulóknak az anyakönyvvezető előtt ki kell jelenteniük, hogy házasságuknak nincs jogi akadálya, és igazolniuk kell, hogy házasságkötésük jogi feltételei fennállnak. Az anyakönyvvezető ezt követően tud csak időpontot adni a házasulóknak, melyet minimum 30 nappal későbbre kell tűznie. E szabály alól kivételt képezhet, ha a házasulók valamelyike közeli halállal fenyegető egészségi állapota miatt indokolt.
A házasság érvénytelenségének okai
Mint fentebb említettük, a házasulandóknak igazolniuk kell az anyakönyvvezető előtt azt, hogy házasságkötésüknek nincsen-e jogi akadálya. De mit is jelent ez?  A Ptk. meghatározza azokat az okokat, melyek esetében a házasság érvénytelennek minősül:

  • kiskorú házassága
    • ebben az esetben a gyámhatóság előzetes engedélye szükséges;
  • gondnokság alá helyezés folytán cselekvőképtelen személy házassága
    • érvénytelen annak a házassága, aki a házasság megkötésekor cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt állt;
  • cselekvőképtelen állapotban kötött házasság
    • ebben az esetben egészen pontosan arról van szó, hogy az amúgy cselekvőképes személy időlegesen kerül olyan állapotba, hogy képtelen sorsát érintő kérdésekről dönteni (pl. betegség, bódult állapot);
  • rokoni, hozzátartozói kapcsolat
    • érvénytelen továbbá a rokonok közötti házasság is, így
      • az egyenesági rokonok házassága,
      • a testvérek egymással kötött házassága,
      • a testvérnek testvére vér szerinti leszármazójával kötött házassága, és
      • az örökbefogadónak az örökbefogadottal az örökbefogadás fennállása alatt kötött házassága,
    • Azonban fontos megjegyeznünk, hogy rokoni kapcsolatból származó házasság nem minden esetben érvénytelen. A testvérnek testvére vér szerinti leszármazójával kötött házassága nem érvénytelen, ha a jegyző e házassági akadály alól a házasságkötés előtt vagy a házasság fennállása alatt felmentést ad. Felmentés akkor adható, ha a házassággal létrejövő kapcsolat a születendő gyermekek egészségét nem veszélyezteti.;
  • korábbi házasság fennállása
    • érvénytelen a házasság, ha a házasulók valamelyikének korábbi házassága fennáll.

Amennyiben a fenti jogintézménnyel vagy bármely más családjogi témájú kérdése merülne fel, keresse bátran az ECOVIS HUNGARY LEGAL csapatát, készséggel állunk rendelkezésére.

ADATVÉDELEM (GDPR) Videókonferencia/E-learning
A hazai és az európai gyakorlat
Videókonferencia (Videók hossza: 495 perc)

Oktatók: Dr. Bölcskei Krisztián, Dr. Dvorán Gabriella
ÜGYVÉDEK: 8 kreditpont!!!
Ár: 21.900 Ft + áfa helyett 17.900 Ft + áfa

Részletek, jelentkezés >

The post ADATVÉDELEM (GDPR) Videókonferencia/E-learning appeared first on Jogadó Blog.