Ne nyelje le kritika nélkül az önkormányzati adót!

Azt gondolná az ember, hogy a helyi önkormányzatok – lévén például jegyzői iroda, közigazgatási kontroll – legalább a rendeletalkotási feladatuk ellátása során körültekintően és a jogszabályoknak megfelelően járnak el.
Ehhez képest hónapról hónapra, olykor hétről hétre jelennek meg a Magyar Közlönyben jogsértő helyi adó kivetésével kapcsolatos bírósági döntések.
Ezek a döntések sokszor a helyi adó mértékére vonatkoznak, és az adókivetések általában túlzónak találtatnak, amikor például egy ingatlanra annyi adót kell fizetni, ami akár az ingatlan értékét is jelentősen meghaladja.
Máskor pedig az adókivetés „elvi alapja” kérdőjeleződik meg, azaz a helyi adónak semmi köze nincs a teherbíró képességhez igazodó, arányos közteherviselés alaptörvényi követelményéhez.
Egy friss eseti döntés szerint, példának okáért, Balatonfüred Város Önkormányzata olyan szinten szűkítette le a „termőföldadó” alanyainak körét, hogy szinte telekre, tulajdonosra volt szabva az egész rendelet. A szabályozásnak semmi köze nem volt a helyi adók eredeti céljához, hanem egy szankciós jellegű rendeletalkotás keretében jelentős összegű, vagyoni típusú adót vetettek ki arra a tulajdonosra, aki 100%-ban nem műveli a saját ingatlanát. Mindezt a helyi adó köntösébe bújtatva…
Természetesen ezzel nem azt szeretném sugallni, hogy minden egyes esetben, amikor például az ingatlan értékéhez képest jelentős egy adó, vagy a szabályozás bizonyos alanyi kör szűkítését tartalmazza, az egyből aránytalan vagy diszkriminatív.
Ám érdemes lehet egy-egy önkormányzati rendeletet alaposan áttekinteni jogszerűségi szempontból.
Lehet, hogy holnaptól már Önnek sem kellene fizetnie a jogellenes adóját?

Munkajogi és Polgári jogi Szerződés- és Iratmintatár
Szakkönyv + Pendrive

Szerző: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Ár: 12.900 Ft helyett 9.900 Ft
RÉSZLETEK ÉS MEGRENDELÉS

The post Munkajogi és Polgári jogi Szerződés- és Iratmintatár appeared first on Jogadó Blog.